Hluboká mozková stimulace slaví 25 let v Česku. Odborníci z FN Olomouc jsou na špici
5. 4. 2023Závažným neurodegenerativním onemocněním Parkinsonovou nemocí u nás trpí podle odhadů přibližně 50 000 pacientů. Není vyléčitelná, ale existují způsoby, jak její projevy zmírnit, nebo dokonce, alespoň na přechodnou dobu, odstranit. Jedním z nich je hluboká mozková stimulace (Deep Brain Stimulation – DBS), na níž se specializují odborníci z Neurochirurgické a Neurologické kliniky FN Olomouc, kteří v tomto patří ke špičkám v rámci celé ČR.
Léčba Parkinsonovy nemoci klasickými preparáty není vždy dlouhodobě udržitelná, projevuje se zde rezistence na úpravu medikace a potlačení příznaků tedy nemusí být dostačující. Ve vybraných případech pak může být řešením právě hluboká mozková stimulace. Jedná se o neurochirurgickou metodu léčby vybraných neurologických onemocnění, zejména právě Parkinsonovy nemoci, kde dramaticky potlačuje ztuhlost, zpomalení a třes. DBS je založena na implantaci elektrod do přesně definovaných míst v mozku a jejich napojení na generátor elektrických impulzů (tzv. neurostimulátor), který je implantován pod kůži obvykle v oblasti hrudníku. Přestože od prvního zákroku (v ČR) letos uplyne už 25 let a poskytují ho specializovaná centra v Olomouci, Praze a Brně, mnoho lidí o ní stále neví.
Na 11. dubna každoročně připadá den Parkinsonovy nemoci. Není to náhoda, 11. dubna 1755 se totiž narodil britský lékař James Parkinson, který poprvé popsal onemocnění zasahující centrální nervovou soustavu, tehdy jej pojmenoval jako „obrnu třaslavou“ (Shaking Palsy), později pak byla tato nemoc pojmenována právě po autorovi jedné z nejznámějších kazuistik v dějinách medicíny. V současné době u nás trpí Parkinsonovou nemocí zhruba 50 000 pacientů, každým rokem lékaři diagnostikují až 1500 nových případů. Nejčastěji postihuje lidi mezi 50 až 60 lety, ale nemoc se čím dál častěji týká i mladších pacientů. Až 10 procent pacientů onemocní před 40. rokem života.
Co stojí za vznikem onemocnění?
Příčinou Parkinsonovy nemoci je postupné odumírání buněk, které produkují dopamin. Právě tato látka zajišťuje správný přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nemoc se však nezačne projevovat okamžitě, ale až při úbytku 60 – 80 procent těchto buněk v mozku. Typickými projevy jsou snížená pohyblivost a poruchy chůze („šouravá“ chůze s krátkými kroky), dále také svalová ztuhlost a u některých pacientů třes v klidovém režimu. V nejpokročilejších fázích nemoci mohou kvalitu života snižovat i jiné, nemotorické příznaky, jako například poruchy vnímání nebo spánku, ale i řada psychiatrických obtíží.
Nemoc celé rodiny
Neurodegenerativní onemocnění velmi ovlivňuje nejen pacienta, ale i jeho nejbližší rodinu. Pacient v pokročilejším stádiu onemocnění totiž vyžaduje trvalou péči, která je velmi náročná. „Nemoc má velmi široké spektrum příznaků, nejen hlavní příznaky hybné, jako jsou celkové zpomalení, svalová ztuhlost, klidový třes či šouravá chůze, ale také spoustu příznaků z jiných oblastí, jako jsou změny v chování, zažívací potíže, zvýšená potivost, návaly horka, poruchy spánku, únava, nevýkonnost, deprese či poruchy paměti, které sice nejsou tak dominantní, jako známe například u Alzheimerovy nemoci, ale rozhodně nejsou zanedbatelné. Celé to všechno pak výrazně snižuje kvalitu života nejen pacientovi samotnému, ale významně mění život i jeho blízkým,“ přibližuje MUDr. Martin Nevrlý, Ph.D., lékař Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Jak se dá léčit?
Parkinsonova nemoc není bohužel vyléčitelná, současná medicína dokáže pouze zmírnit projevy onemocnění. Pacientům jsou nasazena farmaka, často se jedná o tzv. antiparkinsonské medikace neboli léky, které v mozku nahrazují chybějící dopamin, a tím tlumí hlavní příznaky nemoci. Postupný rozvoj onemocnění většinou vede ke snižování účinnosti léků a s tím spojenému neustálému zvyšování dávek, což může způsobit jejich nadužívání a nárůst vedlejších účinků.
Farmakologická léčba však není jedinou možností. Letos je tomu již 25 let od prvního zákroku s využitím metody tzv. hluboké mozkové stimulace (Deep Brain Stimulation – DBS) u nás. Léčba spočívá ve stimulaci specifických míst hluboko v mozku pomocí elektrických impulzů. Elektrody jsou implantovány do specifických mozkových jader zrcadlově do obou hemisfér. „Jedná se o několikahodinovou operaci, která vyžaduje především maximální preciznost a přesnost v zavedení stimulačních elektrod do vybrané oblasti mozku, což je naprosto nezbytné k dosažení správného efektu celé léčby. Většinu operace je pacient při vědomí a spolupracuje s lékaři přímo na operačním sále při bezprostředním hodnocení efektu stimulace a případných nežádoucích účinků tak, aby byla elektroda opravdu implantována s maximální přesností,“ vysvětluje doc. MUDr. David Krahulík, Ph.D. MBA, primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc.
Po operaci pak s odstupem následuje nastavení stimulace a adekvátní úprava farmakologické terapie k dosažení kýženého efektu. „Prakticky bezprostředně vidíme efekt na třes, ztuhlost i zpomalení a během několika týdnů jsme schopni nastavit celou léčbu tak, aby se u pacienta nedostavovaly kolísající stavy výkonnosti, jak se obvykle děje při dlouhodobé léčbě vysokými dávkami léků ovlivňujících metabolismus dopaminu,“ doplňuje MUDr. Martin Nevrlý, Ph.D. Celkem už metoda pomohla zlepšit kvalitu života u více než jednoho tisíce pacientů v ČR. Každoročně ji u nás podstoupí přibližně 60 jedinců, kteří musí splnit specifická indikační kritéria.
První zákrok proběhl 26. března 1998 v pražském centru tvořeném 1. LF UK/VFN a Nemocnicí Na Homolce, v současné době léčbu touto metodou poskytují ještě další dvě centra, v Brně a v Olomouci. "První dvě jmenovaná centra provádí hlubokou mozkovou stimulaci za pomoci stereotaktického rámu upevněného na hlavu pacienta. Naše centrum využívá speciální neuronavigační systém a peroperační zobrazení umožňující zavést elektrody bez nutnosti upevnění rámu na hlavu pacienta. Hluboká mozková stimulace patří mezi efektivní a nízko rizikové operační zákroky prováděné s absolutní přesností, a není nutné, aby pacienti měli z tohoto typu výkonu přehnanou obavu," shrnuje závěrem doc. MUDr. David Krahulík, Ph.D., MBA. Veškeré informace k Parkinsonově nemoci, ale i dotazník, který mohou vyplnit zájemci o tuto léčbu, naleznou pacienti na webových stránkách www.jaknaparkinsona.cz.